Koszt budowy strzelnicy krytej: widełki, projekt, dotacje
Koszt budowy strzelnicy krytej liczy się zwykle w milionach złotych. Gotowa strzelnica kontenerowa kosztowała według producenta około 1 mln zł, a dla stacjonarnego budynku z 6-25 torami orientacyjne widełki wynoszą od ok. 3 mln do ponad 12 mln zł netto. O kwocie decydują liczba stanowisk, długość osi, dopuszczone kalibry, ochrona balistyczna, wentylacja i wybór między nowym budynkiem a adaptacją hali. Tekst jest dla inwestorów prywatnych, klubów i samorządów, które przygotowują budżet albo wniosek o dofinansowanie.

- Ile kosztuje budowa strzelnicy krytej?
- Co składa się na koszt budowy strzelnicy krytej?
- Ile kosztuje wentylacja strzelnicy krytej?
- Ile kosztuje projekt i pozwolenia na krytą strzelnicę?
- Etapy budowy strzelnicy krytej i ich koszt
- Jaka jest dotacja na budowę strzelnicy?
- Co decyduje o końcowej kwocie budowy strzelnicy krytej?
- Najczęstsze błędy w budżecie strzelnicy krytej
- Kiedy budowa strzelnicy krytej się nie opłaca?
- Jakie normy i przepisy wpływają na koszt strzelnicy krytej?
- Jak przygotować budżet strzelnicy krytej: lista kontrolna
Ile kosztuje budowa strzelnicy krytej?
Stacjonarna strzelnica kryta z 6-10 torami to orientacyjnie 3-5 mln zł netto, obiekt z 15-20 torami 6-9 mln zł, a kompleks z ponad 25 torami przekracza 10-12 mln zł. Te widełki służą do wstępnego budżetu i nie zastępują wyceny. Ostateczną kwotę ustala kosztorys sporządzony do konkretnego projektu, działki i listy dopuszczonych kalibrów.
| Wariant strzelnicy krytej | Liczba torów | Kalibry | Orientacyjny koszt (PLN netto) | Uwagi |
|---|---|---|---|---|
| Strzelnica kontenerowa | jedno urządzenie | pistolety do 11,43 mm, pistolety maszynowe 9 mm, po modyfikacji karabinki 5,56 mm | ok. 1 000 000 za urządzenie | dane producenta z 2016 r., wymagają aktualizacji |
| Mała strzelnica stacjonarna | 6-10 | pistolety i karabiny sportowe do 7,62 mm | 3 000 000-5 000 000 | często w hali adaptowanej |
| Średni obiekt komercyjny | 15-20 | zależnie od projektu | 6 000 000-9 000 000 | szatnie, sale konferencyjne, serwis broni |
| Duży kompleks treningowy | 25 i więcej | do 12,7 mm | powyżej 10 000 000-12 000 000 | strefa dydaktyczna, budowa ok. 22-28 miesięcy |
Cenę kontenera podał przedstawiciel Zakładów Mechanicznych Tarnów w materiale Defence24 o strzelnicy kontenerowej: zakup jednego urządzenia dostosowanego do kalibru 5,56x45 mm to około milion złotych. Ten sam materiał zaznacza, że w Polsce zamknięto wiele strzelnic, między innymi z powodu wymogów bezpieczeństwa w terenie zurbanizowanym. Kryta strzelnica zamyka ochronę przed pociskiem i hałasem w budynku i właśnie te zabezpieczenia generują większość jej kosztu.
Adaptacja istniejącej hali obniża koszt konstrukcji orientacyjnie o 20-30% względem nowego budynku. Warunkiem jest spełnienie wymagań akustycznych, co w praktyce oznacza panele dźwiękochłonne na wszystkich ścianach i suficie. Duże kompleksy mają uzasadnienie głównie tam, gdzie popyt jest stabilny, na przykład w dużych miastach lub w pobliżu garnizonów.
Ile kosztuje otwarcie strzelnicy?
Otwarcie strzelnicy krytej kosztuje więcej niż sama budowa, bo do kosztorysu robót dochodzą dokumentacja i uzgodnienia, przyłącze energetyczne, wyposażenie torów i zatwierdzenie regulaminu. Wyposażenie strzeleckie, takie jak urządzenia obrotowe tarcz, symulatory i trenażery, wycenia się osobno od budynku. Serwis w pierwszym roku (filtry HEPA, kalibracja przepływomierzy, przeglądy instalacji) to orientacyjnie 4-6% wartości obiektu rocznie i należy do budżetu operacyjnego, nie inwestycyjnego.
Zsumuj kwoty z własnego kosztorysu, dodaj rezerwę procentową i odejmij przyznaną dotację, aby zobaczyć, ile środków własnych trzeba zabezpieczyć na budowę strzelnicy krytej.
Co składa się na koszt budowy strzelnicy krytej?
Bryła budynku pochłania orientacyjnie 40-55% budżetu strzelnicy krytej, a kolejne duże pozycje to wentylacja, kulochwyty z osłonami balistycznymi oraz instalacja elektryczna. Tabela pokazuje szacunkowy podział dla obiektu kilkunastotorowego.
| Element strzelnicy krytej | Orientacyjny przedział (PLN) | Udział w budżecie |
|---|---|---|
| Fundamenty i płyta kulochwytu | 600 000-1 200 000 | 15-20% |
| Hala stalowa z obudową | 900 000-2 000 000 | 25-35% |
| System wentylacji przemysłowej | 550 000-1 000 000 | 12-18% |
| Kulochwyt i osłony balistyczne | 300 000-700 000 | 8-12% |
| Instalacja elektryczna i oświetlenie | 200 000-450 000 | 5-8% |
Zakres wyposażenia warto ustalić przed kosztorysem. Na liście referencyjnej obiektów Tebbex projekty kompleksowe strzelnic kulowych krytych dla policji obejmują 3-6 stanowisk do strzelań do celów stałych na 10, 15, 20 i 25 m, urządzenie obrotowe oraz symulatory i trenażery. Każdy z tych elementów to osobna pozycja w budżecie.
Konstrukcja strzelnicy krytej: beton czy stal?
Ściany strefy kulochwytu projektuje się często z betonu o grubości 30-50 cm, a strop i dach jako konstrukcję stalową z blachą trapezową. Fundament wymiarowany jest pod obciążenia z tych przegród zgodnie z normami obciążeń, dlatego wynik badań geotechnicznych wpływa bezpośrednio na koszt.
Inwestorzy szukają tańszych przegród. W wątku o technologii budowy strzelnicy krytej autor planujący dwie osie 25 m po 5 stanowisk napisał, że wycena wariantu betonowego wyszła dość wysoka, i rozważał konstrukcję stalową z dwiema blachami 5 mm oraz 10 cm wypełnienia. Pomysł wypełnienia granulatem z opon spotkał się z uwagą o zagrożeniu pożarowym, a autor przeszedł na piasek. To dyskusja na forum, nie sprawdzone rozwiązanie: odporność każdej przegrody musi potwierdzić projektant strzelnicy.
Kulochwyt i osłony balistyczne
Koszt kulochwytu rośnie z kalibrem obsługiwanej broni. W orientacyjnych założeniach płyta stalowa ok. 10 mm z warstwą gumy i piasku kwarcowego dotyczy kalibru 9 mm, a kaliber .308 Winchester wymaga blachy ok. 20 mm i układu odprowadzania fragmentów. Rzeczywistą konstrukcję kulochwytu określa projekt balistyczny, nie tabela poradnikowa.
Osłony ścian bocznych dobiera się według klasy odporności z PN-EN 1522; pominięcie ich w budżecie to częsty błąd, bo rykoszet trafiający w ścianę pod ostrym kątem zagraża sąsiednim torom. Klasa jest mnożnikiem kosztu: ściany w klasie FB4 szacuje się na ok. 40% tańsze od ścian FB6, ale nie są przewidziane dla broni wielkokalibrowej. Szyby ochronne, na przykład w stanowisku prowadzącego, dobiera się według PN-EN 1063, a każda wyższa klasa odporności podnosi cenę szyby orientacyjnie o ok. 35%.
Oświetlenie strzelnicy krytej
Oświetlenie toru projektuje się na natężenie rzędu 300-500 lx na osi strzeleckiej przy wskaźniku olśnienia UGR poniżej 19, żeby strzelec nie mrużył oczu przy celowaniu. Oprawy LED o temperaturze barwowej 5000 K, odporne na drgania i z regulacją kierunkową, to orientacyjnie 8-15 tys. zł za komplet jednej linii. Dla strzelnicy z 15 torami daje to 120-225 tys. zł w kosztorysie.
Ile kosztuje wentylacja strzelnicy krytej?
Wentylacja strzelnicy krytej to orientacyjnie 550 tys.-1 mln zł, czyli 12-18% budżetu. Centrale nawiewno-wywiewne o wydajności ok. 25 000 m³/h szacuje się na 350-600 tys. zł, a kanały ze stali nierdzewnej na kolejne 200-400 tys. zł.
Instalacja ma usuwać ze strefy strzelania ołów, pył i gazy prochowe. W założeniach projektowych przyjmuje się wymianę powietrza rzędu 12-15 kubatur na godzinę i oczyszczenie stanowiska w czasie krótszym niż 90 s od strzału. Zbyt słaba wentylacja przy nieszczelnym kulochwycie prowadzi do gromadzenia tlenku węgla i związków ołowiu, które przy stałej ekspozycji szkodzą zdrowiu obsługi i strzelców, dlatego tej pozycji nie należy ciąć.
Zapas wydajności centrali, na przykład 30% ponad minimum, podnosi koszt na starcie, ale zmniejsza ryzyko, że instalacja nie nadąży przy pełnym obłożeniu torów. Do budżetu dochodzą nagrzewnice i klimatyzacja, orientacyjnie 150-300 tys. zł, bo w strefie oczekiwania dla klientów zakłada się temperaturę 18-22°C. Dobór central i rozprowadzenie powietrza opisujemy szerzej w tekście o wentylacji strzelnicy krytej.
Ile kosztuje projekt i pozwolenia na krytą strzelnicę?
Dokumentacja projektowa strzelnicy krytej to orientacyjnie 8-14% wartości inwestycji. Projekt budowlany z ekspertyzą akustyczną, analizą oddziaływania na środowisko i warunkami ochrony przeciwpożarowej szacuje się na 180-450 tys. zł.
Zakres takiej dokumentacji pokazuje przetarg Stołecznego Zarządu Infrastruktury na dokumentację strzelnicy krytej z trenażerem Śnieżnik 2 w Warszawie. Zamówienie z 2019 r. obejmowało program inwestycji, projekt budowlany, projekt wykonawczy z opracowaniami, dokumentację kosztorysową, uzyskanie uzgodnień i decyzji administracyjnych oraz nadzór autorski, wstępnie ok. 30 nadzorów. Na program inwestycji przewidziano maksymalnie 80 dni od podpisania umowy, na projekt budowlany maksymalnie 90 dni od przekazania zatwierdzonego programu, a szacunkowa wartość samej usługi przekraczała 144 000 euro.
| Pozycja formalna | Orientacyjny koszt (PLN) | Orientacyjny czas |
|---|---|---|
| Projekt budowlany z opracowaniami | 180 000-450 000 | kilka miesięcy |
| Raport oddziaływania na środowisko, jeśli jest wymagany | 40 000-80 000 | decyzja nawet do ok. 120 dni |
| Ekspertyza akustyczna | 12 000-25 000 | przed pozwoleniem |
| Opłaty: decyzja lokalizacyjna, pozwolenie na budowę, zgłoszenia | 15 000-35 000 łącznie | łącznie do ok. pół roku, samo pozwolenie 60-90 dni |
| Przyłącze energetyczne (moc szczytowa 180-250 kW dla 15 torów) | 90 000-180 000, ewentualna stacja transformatorowa ok. 400 000 | wg warunków przyłączenia |
| Dostosowanie do zawodów: szkolenie instruktorów, licencja związku sportowego | 60 000-120 000 | po odbiorach |
Hałas i ekspertyza akustyczna
Hałas wystrzału sięga 150-165 dB w punkcie strzału, a na granicy działki trzeba go obniżyć do poziomu dopuszczalnego, w kalkulacjach przyjmuje się ok. 55 dB. Wymaga to paneli dźwiękochłonnych z wełny mineralnej o gęstości 80-150 kg/m³. Ekspertyza jest potrzebna zwłaszcza wtedy, gdy obiekt stoi blisko zabudowy mieszkaniowej, na przykład w odległości poniżej 500 m, a bez pozytywnej oceny akustycznej trudno liczyć na pozwolenie na użytkowanie. Rozwiązania tłumienia omawiamy w poradniku o wyciszeniu strzelnicy.
Decyzja środowiskowa a harmonogram
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może zająć nawet 120 dni w gminach o restrykcyjnych planach zagospodarowania, a bez niej nie rusza żaden wykop. Raport oddziaływania wymaga pomiarów hałasu i oceny rozprzestrzeniania się ołowiu w glebie. Przy obiektach pod najcięższe kalibry, powyżej 12,7 mm, ścieżka środowiskowa potrafi wydłużyć przygotowanie o 6-9 miesięcy. Kiedy taka procedura jest potrzebna, wyjaśniamy w tekście o decyzji środowiskowej dla strzelnicy.
Czy do otwarcia strzelnicy potrzebna jest koncesja?
Do wybudowania i udostępniania strzelnicy, na którą klienci przychodzą z własną bronią i amunicją, koncesja nie jest potrzebna. Według przewodnika dla inwestorów DobraStrzelnica.pl podstawą działania jest zatwierdzony regulamin strzelnicy, który zatwierdza wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla lokalizacji. Urząd sprawdza zgodność regulaminu z rozporządzeniem MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic. Gdy strzelnica ma sama udostępniać broń lub sprzedawać amunicję, ta zasada nie obejmuje sytuacji i wymagania trzeba sprawdzić osobno.
Czy można mieć strzelnicę na prywatnej działce?
Strzelnica może stanąć na działce, do której inwestor ma tytuł prawny, bo jest on warunkiem złożenia wniosku o zatwierdzenie regulaminu, a sam obiekt musi być wtedy gotowy i bezpieczny. Własność gruntu nie zwalnia z pozwolenia na budowę, zgodności z planem zagospodarowania ani wymagań akustycznych. Odrębnych zasad dla strzelnicy wyłącznie na własny użytek nie omawiamy tutaj; w takim przypadku wymagania trzeba potwierdzić w urzędzie przed zleceniem projektu.
Etapy budowy strzelnicy krytej i ich koszt
Budowa strzelnicy krytej trwa orientacyjnie 14-20 miesięcy, a wydatki rozkładają się zgodnie z kolejnością robót: fundamenty, konstrukcja stalowa, obudowa, instalacje, kulochwyty i odbiory. Przez cały ten czas inwestor finansuje też nadzór inwestorski, kierownika budowy i ubezpieczenie CAR (Construction All Risk), szacowane na 0,4-0,8% wartości kontraktu.
| Etap budowy strzelnicy krytej | Czas trwania | Koszt szacunkowy (PLN) |
|---|---|---|
| Fundamenty i płyta | 6-10 tygodni | 600 000-1 200 000 |
| Konstrukcja stalowa | 4-8 tygodni | 900 000-2 000 000 |
| Obudowa i dach | 5-9 tygodni | 700 000-1 400 000 |
| Instalacje (wentylacja, elektryka) | 8-14 tygodni | 750 000-1 450 000 |
| Kulochwyty i osprzęt strzelecki | 3-5 tygodni | 300 000-700 000 |
| Wykończenie i odbiory | 4-6 tygodni | 250 000-550 000 |
Ukryte wydatki pojawiają się w materiałach. Beton samouszczelniający pod płytą kulochwytu jest orientacyjnie o ok. 60% droższy od zwykłego C30/37, ale ogranicza mikropęknięcia, które przenoszą drgania i pył cementowy na stanowiska. Panele akustyczne z wełny mineralnej o grubości 100 mm to 180-280 zł/m², a strzelnica 15-torowa potrzebuje ich 600-900 m², czyli ok. 108-252 tys. zł. Akustyka pochłania w efekcie 5-8% budżetu, choć rzadko trafia do pierwszych szacunków.
Część projektantów zaleca etapowanie: najpierw 8-10 torów z wentylacją o pełnej wydajności, rozbudowa do 20 stanowisk po 18-24 miesiącach eksploatacji. Taki wariant obniża początkowy wydatek orientacyjnie o 30-40% i pozwala sprawdzić popyt przed kolejną transzą.
Jaka jest dotacja na budowę strzelnicy?
Samorządy mogły w 2025 r. ubiegać się w konkursie MON Strzelnica w powiecie 2025 o dofinansowanie do 8 mln zł na budowę strzelnicy, pod warunkiem zapewnienia 20% wkładu własnego. Z tego warunku wynika, że dotacja pokrywa najwyżej 80% kosztu zadania.
Według ogłoszenia o konkursie Strzelnica w powiecie 2025 o środki mogły występować gminy, powiaty i województwa, a wysokość wsparcia zależała od wariantu strzelnicy. Dofinansowanie obejmowało roboty budowlane z pracami przygotowawczymi oraz pierwsze wyposażenie strzelnicy klasycznej, pneumatycznej lub wirtualnej, także przy zadaniach już rozpoczętych. Dotację wypłacano w transzach, pierwszą w ciągu 14 dni od podpisania umowy, a wnioski przyjmowano do 16 września 2025 r.
- Program był adresowany do jednostek samorządu, a wśród jego celów wskazano aktywizację organizacji pozarządowych działających w strzelectwie.
- Warunki kolejnych edycji, kwoty i terminy trzeba sprawdzić w aktualnym ogłoszeniu MON.
- Przy budżecie z dotacją wkład własny liczy się od całego kosztu zadania, a rezerwę na roboty nieprzewidziane inwestor zwykle pokrywa sam.
Inne ścieżki finansowania omawiamy w tekście o dofinansowaniu na otwarcie strzelnicy.
Co decyduje o końcowej kwocie budowy strzelnicy krytej?
Końcową kwotę budowy strzelnicy krytej najmocniej zmieniają lokalizacja działki, klasa odporności balistycznej, maksymalny kaliber i wybór między nowym budynkiem a adaptacją. Każdy z tych parametrów warto ustalić przed zamówieniem projektu.
- Grunt: w dużych miastach działka pod strzelnicę to orientacyjnie 800-1500 zł/m², w miastach średniej wielkości 200-450 zł/m². Przy działce 2500-4000 m² różnica sięga ok. 1,5-3 mln zł.
- Klasa balistyczna: wyższa klasa ścian i szyb podnosi koszt osłon, a niższa ogranicza dopuszczone kalibry.
- Kalibry: obsługa broni powyżej 12,7 mm oznacza grubsze kulochwyty i dłuższą ścieżkę środowiskową.
- Rezerwa: w budżecie planuje się ok. 15% na roboty nieprzewidziane i ok. 8% na wzrost cen materiałów w czasie realizacji, bo różnica między kosztorysem a fakturą końcową sięga w praktyce 12-18%, a przy złej pogodzie i opóźnieniach nawet 25%.
- Grunt nośny: gdy badania geotechniczne wykażą nośność niższą od zakładanej, dochodzi koszt wzmocnienia podłoża.
Najczęstsze błędy w budżecie strzelnicy krytej
Najczęstsze błędy w kosztorysie strzelnicy krytej to niedoszacowanie przyłącza energetycznego, pominięcie osłon balistycznych ścian bocznych i brak rezerwy na serwis w pierwszym roku. Każdy z nich wychodzi zwykle dopiero na etapie warunków technicznych albo odbiorów.
- Przyłącze: warunki wydane przez zakład energetyczny mogą wymusić budowę stacji transformatorowej, orientacyjnie za ok. 400 tys. zł.
- Osłony boczne: bez osłon w odpowiedniej klasie wg PN-EN 1522 rykoszet zagraża sąsiednim torom.
- Serwis: wymiana filtrów HEPA, kalibracja przepływomierzy i przeglądy elektryki to koszty od pierwszego roku.
- Tanie wypełnienia przegród: materiały palne w ścianach, jak granulat z opon, podnoszą ryzyko pożarowe.
- Wentylacja liczona na minimum: brak zapasu wydajności ujawnia się przy pełnym obłożeniu torów.
- Brak analizy rynku: dwa lub trzy działające obiekty w promieniu ok. 60 km oznaczają konkurencję cenową.
Kiedy budowa strzelnicy krytej się nie opłaca?
Budowa strzelnicy krytej opłaca się najtrudniej przy mniej niż 10 stanowiskach i braku gwarantowanego ruchu, na przykład umów z klubami lub firmami. W orientacyjnych biznesplanach zwrot takiego obiektu wydłuża się do 9-14 lat, podczas gdy dla obiektu z 15-20 torami przy pełnym obłożeniu szacuje się 6-9 lat. To szacunki zależne od obłożenia i cen usług, nie gwarancja wyniku.
Średnie obiekty z 15-20 torami obsługują zarówno klientów indywidualnych, jak i wydarzenia firmowe, ale wymagają aktywnej współpracy z lokalnymi klubami strzeleckimi. Analiza rynku lokalnego przed zakupem działki kosztuje mniej niż korekta biznesplanu po dwóch latach strat.
Jakie normy i przepisy wpływają na koszt strzelnicy krytej?
Na koszt strzelnicy krytej wpływają normy konstrukcyjne, balistyczne i wentylacyjne oraz przepisy o warunkach technicznych budynków i o regulaminie strzelnicy. Projektant odnosi się do nich w dokumentacji, a każda z nich przekłada się na konkretne pozycje kosztorysu.
| Norma lub przepis | Zakres | Wpływ na koszt strzelnicy krytej |
|---|---|---|
| PN-EN 1991 | obciążenia konstrukcji | wymiarowanie fundamentów i stropów |
| PN-EN 1993 | konstrukcje stalowe | grubość blach, stężenia |
| PN-EN 1063 | szyby ochronne | klasa odporności szyb |
| PN-EN 1522 | osłony kuloodporne | ściany i przegrody torów, klasy FB |
| PN-EN 16798 | jakość powietrza wewnętrznego | wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja |
| Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych budynków | wymagania budowlane | projekt budowlany |
| Rozporządzenie MSWiA w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic | regulamin obiektu | organizacja stanowisk i zaplecza |
Instalacja przeciwpożarowa z hydrantami wewnętrznymi w strefie strzeleckiej to orientacyjnie dodatkowe 40-80 tys. zł. Jej zakres wynika z przepisów ochrony przeciwpożarowej i uzgodnień projektu.
Jak przygotować budżet strzelnicy krytej: lista kontrolna
Budżet strzelnicy krytej zaczyna się od sprawdzenia działki i mediów, a dopiero potem od wyceny budynku. Te kroki ograniczają ryzyko, że lokalizacja odpadnie po opłaceniu projektu.
- Zleć badania geotechniczne działki i sprawdź plan zagospodarowania przestrzennego gminy.
- Ustal liczbę torów, długość osi (np. 10, 15, 25 m) i maksymalny kaliber.
- Sprawdź dostępność mocy przyłączeniowej w zakładzie energetycznym.
- Oceń warunki akustyczne terenu i odległość od zabudowy mieszkaniowej.
- Sprawdź historię pozwoleń na budowę w okolicy i ewentualną potrzebę decyzji środowiskowej.
- Zdecyduj: nowy budynek czy adaptacja hali, budowa w całości czy etapami.
- Zamów program inwestycji i kosztorys u projektanta strzelnic.
- Dolicz rezerwę na roboty nieprzewidziane i wzrost cen oraz koszty pierwszego roku eksploatacji.
- Sprawdź aktualne programy dofinansowania i wymagany wkład własny.
Sumę pozycji z własnego kosztorysu, rezerwę i ewentualną dotację możesz zestawić w kalkulatorze budżetu na tej stronie, wpisując własne kwoty.