Mobilna strzelnica kontenerowa cena: koszty i warianty

Redaktorzy strzelec poludnie Aktualizacja: 22 października 2026 r.

Dostępne dane o cenie mobilnej strzelnicy kontenerowej mieszczą się między 450 000 zł netto (553 500 zł brutto) za przykładową konfigurację z kulochwytem, wentylacją i oświetleniem a około 1 mln zł za strzelnicę kontenerową przystosowaną do karabinków 5,56 mm. Cena rośnie wraz z długością osi strzelań, liczbą kontenerów i stanowisk, energią pocisków zatrzymywanych przez kulochwyt oraz wyposażeniem, np. trenażerem multimedialnym. Producenci nie publikują cenników, więc realną kwotę daje dopiero wycena konkretnej specyfikacji.

Mobilna Strzelnica Kontenerowa Cena

Ile kosztuje mobilna strzelnica kontenerowa?

Jedną z niewielu cen podanych publicznie przez producenta jest około 1 mln zł za jedną strzelnicę kontenerową dostosowaną do kalibru 5,56x45 mm. Kwotę tę podał w 2016 r. Mariusz Rusnak, kierownik Działu Systemów Kontenerowych Zakładów Mechanicznych Tarnów, w rozmowie Defence24 o mobilnej strzelnicy z Tarnowa. To cena sprzed lat i dla wersji wojskowej, więc służy jako punkt odniesienia, nie jako aktualny cennik.

Strony produktowe strzelnic kontenerowych MoST-1, MoST-2, MSKS-B i The Shooting Box nie podają ceny. Producenci opisują parametry techniczne i kierują do kontaktu, więc cena zależy od specyfikacji, którą określisz w zapytaniu ofertowym.

Wariant strzelnicy kontenerowejZakres strzelańCena [zł]Uwagi
Strzelnica kontenerowa ZM Tarnów w wersji dla karabinkówpistolety do 11,43 mm, pistolety maszynowe 9 mm, karabinki 5,56 mmok. 1 000 000cena podana w 2016 r., wersja dla wojska
Przykładowa konfiguracja z kulochwytem, matami, wentylacją i oświetleniemdeklarowana odporność na pociski do 7,62 mm450 000 netto / 553 500 bruttoprzykład jednej wyceny, parametry do potwierdzenia w ofercie
Kalkulator kosztu zakupu strzelnicy kontenerowej

Zsumuj kwoty netto z oferty na strzelnicę kontenerową i dolicz VAT, aby zobaczyć łączny koszt zakupu brutto.

Łączny koszt zakupu brutto-

Wzór: (cena_netto + wyposazenie + transport + teren) * (1 + vat / 100) (wynik w tys. zł)

Wynik jest orientacyjny i nie stanowi oferty ani wyceny producenta.

Kalkulator sumuje wyłącznie kwoty wpisane przez użytkownika, nie zawiera żadnych stawek ani cen domyślnych.

Wpisz stawkę VAT podaną w ofercie; firma z prawem do odliczenia VAT może porównywać kwoty netto.

Wynik nie obejmuje kosztów eksploatacji, takich jak energia, serwis i wymiana elementów kulochwytu.

Wynik nie obejmuje kosztów formalności i pozwoleń, które zależą od lokalizacji obiektu.

Przykładowa wycena netto i brutto strzelnicy kontenerowej

W przykładowej wycenie mobilna strzelnica kontenerowa kosztuje 450 000 zł netto, a po doliczeniu 23% VAT 553 500 zł brutto. Kwota obejmuje kontener morski wzmocniony stalą HKR, kulochwyt główny RUBOX opisany jako certyfikowany przez WITU, maty antyrykoszetowe, wentylację, oświetlenie oraz montaż.

Pozycja w przykładowej wycenieKwota netto [zł]Udział w cenie netto
Konstrukcja: stal HKR na ściany i sufit kontenera250 000ok. 56%
Kulochwyt główny RUBOX100 000ok. 22%
Maty antyrykoszetowe i wentylacja80 000ok. 18%
Montaż i transport wewnętrzny20 000ok. 4%
Razem netto450 000100%
Razem brutto (VAT 23%)553 500-

Największą pozycją w tym przykładzie jest konstrukcja ze stali HKR, czyli ponad połowa ceny netto. Kulochwyt odpowiada za 100 000 zł, a maty i wentylacja za 80 000 zł. Podział pokazuje, że o cenie strzelnicy kontenerowej decyduje balistyczne wyposażenie wnętrza, a nie sam kontener.

Ten przykład opisuje jedną konfigurację i nie jest ceną rynkową potwierdzoną przez producentów. Deklaracje takie jak odporność na pociski do 7,62 mm, certyfikat WITU dla kulochwytu czy certyfikat Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) dla całego kontenera trzeba sprawdzić w dokumentach dołączonych do oferty. W tym samym przykładzie certyfikację WAT wyceniono osobno na 30 000 zł netto, więc porównując oferty, sprawdź, czy koszt badań i certyfikatów jest wliczony w cenę.

Przy zakupie na firmę z prawem do odliczenia VAT liczy się kwota netto. Kupujący bez tego prawa płaci kwotę brutto, czyli w przykładzie o 103 500 zł więcej.

Jakie parametry mają mobilne strzelnice kontenerowe?

Mobilne strzelnice kontenerowe różnią się przede wszystkim długością osi strzelań (od 7 do 25 m), liczbą kontenerów (od jednego do czterech modułów) i zakresem dopuszczonej amunicji. Te trzy cechy najmocniej wpływają na to, co dostajesz za swoją cenę.

MoST-1 według karty strzelnicy MoST-1 mieści się w jednym kontenerze 40ftHC, ma rzeczywistą oś do 7 m, jedno stanowisko i symulator wideo z symulacją odległości do 100 m. Większa strzelnica kontenerowa MoST-2 ma 25 m rzeczywistej osi, dwa stanowiska i składa się z trzech modułów 40ftHC oraz jednego 10ftHC. Obie przyjmują amunicję o energii początkowej do 3600 J, w tym karabinki i karabiny do 7,62x54R mm, z wyłączeniem pocisków przeciwpancernych, smugowych i zapalających.

Mobilna Strzelnica Kontenerowa Szkolno-Bojowa MSKS-B ze specyfikacji MSKS-B to jeden kontener 45HC na naczepie spełniającej przepisy o warunkach technicznych pojazdów. Ma halę strzelań o długości 10,3 m i powierzchni 22,7 m2 z dwiema osiami po 7 m, a strzela się w niej z broni krótkiej i pistoletów maszynowych w kalibrze 9 mm. Kryta strzelnica ćwiczebna w kontenerach 40ft HC opisana przez Akademię Wojsk Lądowych składa się z dwóch lub więcej kontenerów i pozwala strzelać na dystansie od 5 do 25 m.

Kontener The Shooting Box ma oś 10 m i według producenta może stanąć w ogrodzie, przy siedzibie firmy, w ośrodku szkoleniowym lub komercyjnym.

Strzelnica kontenerowaKonteneryOś strzelań [m]Stanowiska / osieAmunicjaMoc szczytowa [kW]Czas realizacji [dni]
MoST-11 × 40ftHCdo 7 (symulacja do 100)1 stanowiskoenergia do 3600 J1160
MoST-23 × 40ftHC + 1 × 10ftHC252 stanowiskaenergia do 3600 J4290
MSKS-B1 × 45HC (13,77 × 2,44 × 2,90 m)72 osie9 mm, ogień pojedynczybrak danych (przyłącze 400 V i agregat spalinowy)brak danych
Strzelnica AWL 40ft HC2 lub więcej5-25brak danychpistolety do 11,43 mm, pistolety maszynowe do 9 mm, karabinki 5,56 mmbrak danychbrak danych
The Shooting Box1 kontener10brak danychbrak danychbrak danychbrak danych

Od czego zależy cena mobilnej strzelnicy kontenerowej?

Cenę strzelnicy kontenerowej wyznaczają długość osi i liczba kontenerów, zakres kalibrów i energii pocisków, typ kulochwytu oraz instalacje: wentylacja, klimatyzacja, zasilanie i systemy szkoleniowe. Każdy z tych elementów zwiększa ilość materiału, sprzętu i pracy w ofercie.

  • Długość osi i liczba modułów: oś 25 m w MoST-2 wymaga czterech modułów, a oś 7 m w MoST-1 mieści się w jednym kontenerze. Wersję ZM Tarnów dla karabinków wydłużono o 12,5 m.
  • Kalibry i energia pocisku: MSKS-B jest przeznaczona do broni 9 mm, a strzelnice MoST dopuszczają karabiny do 7,62x54R mm i energię 3600 J. Aby dopuścić karabinki 5,56 mm, ZM Tarnów zmieniły technologię materiałów.
  • Kulochwyt: MoST stosuje trwały kulochwyt granulowany, a ZM Tarnów deklarowały certyfikaty bezpieczeństwa kulochwytów i zastosowanych rozwiązań technicznych.
  • Wentylacja, klimatyzacja i zasilanie: moc szczytowa 11 kW w MoST-1 i 42 kW w MoST-2 przekłada się na wymagania przyłącza i zużycie energii. MSKS-B ma przyłącze 400 V i spalinowy zespół elektryczny, a strzelnica ZM Tarnów moduł nawiewno-grzewczy z pompą ciepła.
  • Systemy szkoleniowe: oświetlenie taktyczne, transportery tarcz, CCTV, multimedialny trenażer albo system interaktywny z kamerami wykrywającymi przestrzeliny na ekranie.
  • Mobilność: kontener na naczepie drogowej, przygotowany do przewozu i częstych przestawień, to dodatkowe wymagania konstrukcyjne.
  • Badania i certyfikaty: dokumentacja balistyczna kulochwytu i całego obiektu, potrzebna m.in. w przetargach służb.

Ile kosztuje trenażer lub elektroniczny system w strzelnicy kontenerowej?

Publicznych cen trenażerów i systemów interaktywnych do strzelnic kontenerowych brak, dlatego traktuj je jako osobną pozycję wyceny. Trenażer ZM Tarnów optycznie wydłużał odległość strzelania do 200 m, także przy strzelaniu ostrą amunicją, a MSKS-B można doposażyć w system z ekranem papierowym, szybkimi kamerami i detektorem ruchu głowy strzelca. Poproś o cenę strzelnicy z trenażerem i bez niego, żeby zobaczyć, ile kosztuje sam system.

Ile kosztuje sam kontener, a ile strzelnica?

Zwykły kontener morski to niewielka część ceny strzelnicy: w ogłoszeniach pod hasłem strzelnica kontenerowa używany kontener 20-stopowy kosztował ok. 6 600 zł, nowy 40'HC 12 500 zł, a nowy 40 HC z otwieranym bokiem 46 617 zł. Pod tym hasłem pojawiają się głównie kontenery magazynowe i socjalne oraz stalowe ramy, a nie gotowe strzelnice.

Zestawienie tych kwot z 450 000 zł i około 1 mln zł pokazuje, że w cenie strzelnicy kontenerowej dominuje adaptacja wnętrza. Pusty kontener nie zastępuje strzelnicy: ochronę przed pociskami zapewniają kulochwyt i osłony wnętrza, które producenci opisują jako osobne elementy konstrukcji.

Ile kosztuje własna strzelnica: kontenerowa czy budowana na stałe?

Strzelnica kontenerowa kosztuje wielokrotnie mniej i powstaje szybciej niż stała strzelnica wojskowa. Pełnomocnik MON ds. obrony terytorialnej dr Grzegorz Kwaśniak mówił w Sejmie, że budowa strzelnicy to 3-4 lata i kilkanaście milionów złotych, co przytacza ten sam materiał Defence24, w którym strzelnicę kontenerową wyceniono na około 1 mln zł.

Porównanie dotyczy obiektów wojskowych i danych z 2016 r., więc nie przenosi się wprost na mniejsze strzelnice prywatne lub komercyjne. Czas realizacji podawany dziś przez producenta MoST to 60 dni dla MoST-1 i 90 dni dla MoST-2.

Według ZM Tarnów strzelnica kontenerowa jest przewoźna, więc z jednego obiektu może wymiennie korzystać kilka pododdziałów. Ten sam materiał wskazuje, że w Polsce zamknięto wiele strzelnic, m.in. z powodu wymogów bezpieczeństwa w obszarach zurbanizowanych.

Dla kogo jest mobilna strzelnica kontenerowa?

Mobilna strzelnica kontenerowa służy służbom mundurowym, firmom szkoleniowym, obiektom komercyjnym i prywatnym właścicielom. MoST opisuje swoje strzelnice jako obiekty szkoleniowe dla służb i obiekty komercyjne, a MoST-1 także jako strzelnicę spersonalizowaną. Strzelnica ZM Tarnów mogła służyć także cywilom, w tym do strzelectwa sportowego precyzyjnego, a na strzelnicy AWL podchorążowie mogą zdawać strzelanie egzaminacyjne kursu BLOS poziom A z pistoletu i karabinka.

Jak bezpiecznie dobrać kulochwyt i amunicję do strzelnicy kontenerowej?

Kulochwyt i osłony strzelnicy kontenerowej muszą być dobrane do najsilniejszej amunicji, jakiej będziesz używać, a strzelający muszą trzymać się zakresu podanego przez producenta. Pocisk lub rykoszet, który opuści kontener albo odbije się w stronę stanowiska, może spowodować ciężkie obrażenia lub śmierć.

Zakresy producentów są konkretne: w MSKS-B strzela się wyłącznie ogniem pojedynczym, pociskami płaszczowymi i półpłaszczowymi zwykłymi o miękkim rdzeniu, a strzelnice MoST wykluczają pociski przeciwpancerne, smugowe i zapalające. Amunicja spoza specyfikacji wykracza poza warunki, dla których kulochwyt zaprojektowano.

  • Poproś o dokument z badań kulochwytu dla deklarowanej energii pocisku w dżulach.
  • Uzyskaj na piśmie listę dopuszczonych kalibrów i rodzajów pocisków oraz trybów ognia.
  • Sprawdź wydajność wentylacji i klimatyzacji, bo od niej zależy jakość powietrza w zamkniętym kontenerze.
  • Ustal, kto będzie prowadził strzelanie i jaki regulamin obowiązuje na obiekcie.

Wymagania stawiane obiektom krytym opisujemy w tekście o wymogach dla strzelnicy zamkniętej.

Jakie formalności sprawdzić przed postawieniem strzelnicy kontenerowej?

Przed zamówieniem ustal, czy strzelnica kontenerowa w wybranym miejscu wymaga pozwoleń i czy będzie traktowana jako obiekt budowlany, bo od tego zależą dodatkowe koszty i termin uruchomienia. Te same pytania producent The Shooting Box wymienia wśród najczęstszych, obok izolacji akustycznej, przygotowania terenu, transportu i montażu.

Odpowiedź zależy od lokalizacji i przeznaczenia obiektu, dlatego nie da się jej podać jedną kwotą. Stawianie strzelnicy na prywatnej posesji omawiamy w artykule o strzelnicy w ogrodzie, a warunki dla gruntów rolnych w tekście o strzelnicy na działce rolnej.

Co podać w zapytaniu o cenę strzelnicy kontenerowej?

Porównywalne oferty dostaniesz tylko wtedy, gdy każdemu producentowi podasz tę samą specyfikację i poprosisz o rozbicie ceny na pozycje. Ta lista kontrolna obejmuje elementy, które w opisanych strzelnicach najmocniej różnicują cenę.

  1. Długość osi strzelań (np. 7, 10 albo 25 m) i liczba stanowisk.
  2. Najsilniejsza planowana amunicja: kaliber, rodzaj pocisku i energia początkowa w dżulach.
  3. Typ kulochwytu oraz dokument z badań lub certyfikat dla tej energii.
  4. Wentylacja, klimatyzacja i moc przyłącza w kW, a także to, czy potrzebny jest agregat.
  5. Wyposażenie: transportery tarcz, oświetlenie, CCTV, trenażer lub system interaktywny.
  6. Czy cena obejmuje transport, montaż, przygotowanie podłoża oraz badania i certyfikację.
  7. Czas realizacji zamówienia.
  8. Cena netto i brutto oraz przewidywane koszty eksploatacji: energia, serwis, wymiana elementów kulochwytu.

Kwoty z otrzymanych ofert możesz zsumować w kalkulatorze kosztu zakupu strzelnicy kontenerowej poniżej.