Płyta warstwowa z wełną mineralną: cena za m² w 2026
Płyta warstwowa ścienna z wełną mineralną kosztuje w cennikach katalogowych od ok. 113 zł netto/m² przy rdzeniu 60 mm do ok. 181 zł netto/m² przy 200 mm w wersji o podwyższonej odporności ogniowej. Najczęściej wybierana grubość 100 mm to ok. 127 zł netto/m². Gotowa ściana z łącznikami, obróbkami, transportem i montażem kosztuje ok. 180-225 zł netto/m², bez konstrukcji stalowej. Płytę z wełną wybiera się do hal, magazynów i budynków, w których projekt wymaga niepalnego rdzenia, klasy odporności ogniowej EI lub lepszej akustyki; bez takich wymagań tańsza jest płyta PIR.

- Ile kosztuje m² płyty warstwowej z wełną mineralną?
- Ile kosztuje m² gotowej ściany z płyty warstwowej z wełną?
- Ile kosztuje hala z płyty warstwowej o powierzchni 100 m²?
- Od czego zależy cena płyty warstwowej z wełną mineralną?
- Jaką grubość i klasę EI wybrać, żeby nie przepłacić?
- Płyta PIR czy wełna mineralna: co jest lepsze?
- Gdzie stosuje się płyty warstwowe z wełną mineralną i kiedy się opłacają?
- Ile waży płyta warstwowa z wełny mineralnej?
- Rodzaje płyt warstwowych z wełną mineralną a cena
- Na czym oszczędzać, a na czym nie przy płytach warstwowych z wełną?
- Jak przygotować zapytanie o wycenę płyt warstwowych z wełną mineralną?
Ile kosztuje m² płyty warstwowej z wełną mineralną?
Płyta warstwowa ścienna z rdzeniem z wełny mineralnej kosztuje od 113,16 zł netto/m² (60 mm) do 176,93 zł netto/m² (200 mm) w linii STANDARD, a wersja MAX o wyższej odporności ogniowej jest droższa o stałe 4,00 zł netto/m². Kwoty pochodzą z cennika płyt ściennych z wełną za m² z lipca 2026 r.; przy większych zamówieniach cenę ustala się indywidualnie.
Cena rośnie z grubością rdzenia: każde 20 mm to ok. 5-9 zł/m² więcej, a między 60 a 200 mm różnica wynosi ok. 64 zł/m². Współczynnik U i klasy odporności ogniowej dla grubości 100-200 mm pochodzą z karty płyty ściennej STANDARD 160 mm, która zestawia cały typoszereg tego systemu. Dla 60 i 80 mm udostępnione dane tych parametrów nie podają.
| Grubość rdzenia (mm) | STANDARD netto (zł/m²) | STANDARD brutto (zł/m²) | MAX netto (zł/m²) | U (W/m²K) | Odporność ogniowa STANDARD / MAX |
|---|---|---|---|---|---|
| 60 | 113,16 | 139,19 | 117,16 | brak danych | brak danych |
| 80 | 120,08 | 147,70 | 124,08 | brak danych | brak danych |
| 100 | 126,99 | 156,20 | 130,99 | 0,37 | EI 60 / EI 60 |
| 120 | 137,47 | 169,09 | 141,39 | 0,31 | EI 60 / EI 120 |
| 140 | 148,11 | 182,18 | 152,11 | 0,27 | EI 60 / EI 120 |
| 150 | 151,08 | 185,83 | 155,08 | 0,25 | EI 60 / EI 120 |
| 160 | 156,80 | 192,86 | 160,80 | 0,24 | EI 60 / EI 120 |
| 180 | 168,23 | 206,92 | 172,23 | 0,21 | EI 60 / EI 120 |
| 200 | 176,93 | 217,62 | 180,93 | 0,19 | EI 60 / EI 240 |
Ceny brutto zawierają 23% VAT i nie obejmują dostawy. Najpopularniejsza grubość 100 mm kosztuje 126,99 zł netto/m², czyli 156,20 zł brutto/m². Okładziny w tym systemie to blacha 0,5/0,5 mm w 8 kolorach RAL podzielonych na trzy grupy cenowe.
Dlaczego ceny płyt warstwowych z wełną tej samej grubości tak się różnią?
Ceny z różnych kart produktów nie są porównywalne wprost, bo różnią się wersją ogniową, gatunkiem i sposobem opisu ceny. Dla grubości 160 mm karta płyty ściennej 160 mm z widocznym mocowaniem podaje 122,40 zł, tę samą kwotę oznaczając jako netto i brutto, bez wskazania jednostki. Z kolei karta płyty obornickiej 200 mm podaje 137,50 zł netto, również bez informacji, czy to cena za m².
Reguła porównania: zanim zestawisz dwie oferty, sprawdź, czy cena dotyczy m², czy jest netto, czy brutto, jaką klasę EI ma płyta w tej grubości, jaki to gatunek, jaka okładzina i z jakiej daty pochodzi cennik. Dopiero oferty zgodne we wszystkich tych punktach można porównywać samą kwotą.
Policz orientacyjny koszt ścian prostokątnego obiektu z płyty warstwowej: wpisz wymiary, powierzchnię otworów, cenę płyty z oferty i koszt dodatków za m².
Ile kosztuje m² gotowej ściany z płyty warstwowej z wełną?
M² gotowej ściany z płyty warstwowej z wełną mineralną 100 mm kosztuje ok. 180-225 zł netto, a sama płyta stanowi ok. 60-70% tej kwoty. Przy grubszych płytach i bardziej skomplikowanych elewacjach koszt dochodzi do ok. 250 zł netto/m². W rachunku nie ma konstrukcji stalowej (słupów, rygli, zetowników) ani fundamentów, które przy hali potrafią kosztować więcej niż sama obudowa.
| Składnik ściany | Koszt netto (zł/m²) | Od czego zależy |
|---|---|---|
| Płyta STANDARD 100 mm | 126,99 | cena katalogowa materiału |
| Łączniki i wkręty | 4-8 | 3-4 wkręty na metr bieżący podpory, gęściej w narożach |
| Obróbki blacharskie i uszczelnienia | 8-15 | cokół, naroża, ościeża, taśmy, silikony; rośnie z liczbą otworów |
| Montaż | 35-60 | wysokość ściany, dostęp sprzętu, skomplikowanie elewacji |
| Transport i rozładunek | 5-15 | odległość, długość płyt, sprzęt na budowie |
| Razem | ok. 179-225 | bez konstrukcji stalowej i fundamentów |
Jeśli ktoś podaje cenę ściany z płyty warstwowej poniżej 150 zł/m², prawie na pewno liczy samą płytę. Płyta jest samonośna tylko między podporami, więc konstrukcję wsporczą trzeba wycenić osobno.
Ile kosztuje hala z płyty warstwowej o powierzchni 100 m²?
Ściany hali 10 x 10 m o wysokości 5 m z płyty z wełną mineralną 100 mm kosztują ok. 25,4 tys. zł netto za sam materiał i ok. 36-45 tys. zł netto jako gotowa ściana z montażem. Kwota nie obejmuje dachu, konstrukcji stalowej, fundamentów, bram ani okien; udostępnione cenniki dotyczą płyt ściennych i nie podają cen płyt dachowych z wełną.
Przykład: hala o powierzchni 100 m² (10 x 10 m), wysokość ścian 5 m, płyta STANDARD 100 mm.
- Obwód: 2 x (10 m + 10 m) = 40 m.
- Powierzchnia ścian: 40 m x 5 m = 200 m² (bez odliczania bram i okien).
- Sama płyta: 200 m² x 126,99 zł/m² = 25 398 zł netto; brutto 200 m² x 156,20 zł/m² = 31 240 zł.
- Gotowa ściana: 200 m² x 178,99 zł/m² = 35 798 zł oraz 200 m² x 224,99 zł/m² = 44 998 zł netto, czyli ok. 36-45 tys. zł netto.
- Wariant dla ogrzewanej hali z wymogiem U ≤ 0,20 W/m²K: płyta 200 mm, 200 m² x 176,93 zł/m² = 35 386 zł netto za sam materiał.
Dla większego obiektu ten sam cennik przelicza halę 30 x 15 x 6 m: 540 m² elewacji, 68 575 zł netto za płytę 100 mm i ok. 102 600 zł netto za gotową ścianę bez konstrukcji. Własne wymiary, cenę płyty z oferty i koszt dodatków możesz wpisać w kalkulator kosztu ścian z płyty warstwowej. Przy małym obiekcie, np. garażu, równolegle dobiera się konstrukcję: zobacz, jaki profil na garaż z płyty warstwowej wybrać.
Od czego zależy cena płyty warstwowej z wełną mineralną?
Cenę płyty warstwowej z wełną mineralną wyznaczają przede wszystkim grubość rdzenia i wymagana klasa odporności ogniowej, a w dalszej kolejności kolor i powłoka okładziny, wielkość zamówienia oraz dostępność z magazynu. Jeśli potrzebujesz samej izolacji do ściany murowanej, a nie gotowej przegrody z blachą, sprawdź ceny płyt z wełny mineralnej 10 cm.
- Grubość rdzenia. Największy czynnik: od 60 do 200 mm cena płyty rośnie o ok. 64 zł/m².
- Wersja ogniowa. Linia MAX (wyższa klasa EI) to dopłata 4,00 zł netto/m² niezależnie od grubości.
- Kolor i powłoka okładziny. Kolory magazynowe (RAL 9002, 9010, 7016) są najtańsze; kolory na zamówienie i powłoki PVDF podnoszą cenę i wydłużają termin.
- Wielkość zamówienia. Ceny katalogowe dotyczą małych ilości; przy kilkuset m² cena jest negocjowana indywidualnie.
- Dostępność. Płyty z magazynu są tańsze i szybsze niż produkcja pod zamówienie.
- Gęstość i masa rdzenia. Więcej wełny w rdzeniu to wyższy koszt surowca, a cięższa płyta oznacza mniej m² na naczepie i droższy transport.
- Środowisko pracy. W obiekcie inwentarskim lub przy morzu standardowa powłoka poliestrowa koroduje w kilka lat, więc potrzebna jest droższa powłoka.
Jaką grubość i klasę EI wybrać, żeby nie przepłacić?
Najtańsza poprawna płyta warstwowa z wełną to najcieńsza, która spełnia jednocześnie wymaganą w projekcie klasę odporności ogniowej i wymagany współczynnik U. Najdroższy błąd to płyta 200 mm tam, gdzie wystarczy 100 mm, albo wersja MAX na całej elewacji, gdy wyższej klasy EI wymaga tylko jej fragment.
Wymagane klasy odporności ogniowej ścian wg §216 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych:
| Klasa odporności pożarowej budynku | Ściana zewnętrzna | Ściana wewnętrzna |
|---|---|---|
| A | EI 120 | EI 60 |
| B | EI 60 | EI 30 |
| C | EI 30 | EI 15 |
| D | EI 30 | nie podano |
Reguła wyboru wyprowadzona z tabel grubości, U i EI:
- Jeśli ściana zewnętrzna ogrzewanego budynku ma spełnić U ≤ 0,20 W/m²K (WT 2021), wybierz 200 mm (U 0,19); 160 mm (U 0,24) i 180 mm (U 0,21) tego wymogu nie spełniają.
- Jeśli projekt wymaga EI 60 lub niższej klasy (ściany zewnętrzne budynków klasy B, C, D, ściany wewnętrzne klasy A), wystarczy linia STANDARD.
- Jeśli ściana zewnętrzna budynku klasy A wymaga EI 120, wybierz MAX od 120 mm w górę.
- Jeśli wymagana jest EI 240, w tym systemie spełnia ją dopiero MAX 200 mm.
- Jeśli hala jest nieogrzewana, a projekt nie narzuca U ani klasy EI, cennik wskazuje płytę STANDARD 80 mm jako wariant ekonomiczny.
Klasa EI dotyczy konkretnego systemu płyt: w innej linii odporność ogniowa zależy od grubości i rozpiętości przęseł, co zaznacza specyfikacja płyty z rdzeniem z wełny mineralnej LIGHT. Wartości EI z tabeli nie przenoś więc na płyty innego producenta. Płyta o niższej klasie EI niż wymagana skraca czas, w którym ściana zatrzymuje ogień, a tym samym czas na bezpieczną ewakuację, dlatego klasyfikację ogniową dla zamówionej grubości sprawdź w dokumentach dostawy.
Płyta PIR czy wełna mineralna: co jest lepsze?
Płyta warstwowa z wełną mineralną jest droższa od płyty PIR przy każdej grubości, ale daje niepalny rdzeń (reakcja na ogień A2-s1,d0) i ok. 5-7 dB lepszą izolacyjność akustyczną. Jeśli obiekt nie ma wymagań ogniowych ani akustycznych, tańszym wyborem jest PIR; jeśli ma, porównywanie cen nie ma sensu, bo PIR tych wymagań nie spełni.
Różnica w cenie wynika z kosztu wytworzenia, nie z marży. Rdzeń z wełny skalnej ma gęstość ok. 100 kg/m³, a PIR ok. 40 kg/m³, więc w płycie 100 mm to 10 kg rdzenia na m² wobec 4 kg. Wełnę trzeba pociąć na lamele i obrócić o 90 stopni, a cięższe płyty kosztują więcej w transporcie i wolniej się je montuje. Jak grubość PIR wypada na tle innych izolacji, opisuje tekst o tym, ile styropianu odpowiada płycie PIR 5 cm.
Gdzie stosuje się płyty warstwowe z wełną mineralną i kiedy się opłacają?
Płyty warstwowe z wełną mineralną stosuje się jako obudowę ścian zewnętrznych przy podwyższonych wymaganiach ogniowych: w halach przemysłowych, budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz pawilonach usługowo-handlowych. Nadają się też na ściany wewnętrzne, sufity podwieszane i dachy.
Płyta jest jednocześnie przegrodą i izolacją, a jako gotowy element montuje się ją bezpośrednio na konstrukcji, np. stalowej, co skraca budowę obiektu. Dobra izolacyjność akustyczna ma znaczenie w budynkach, gdzie ogranicza się hałas, takich jak szkoły, szpitale i biura. Dopłata do wełny zwraca się tam, gdzie projekt wymaga niepalności lub akustyki; w pozostałych obiektach jest wydatkiem bez uzasadnienia technicznego.
Ile waży płyta warstwowa z wełny mineralnej?
Płyta ścienna z wełną mineralną 160 mm z okładzinami z blachy 0,5/0,5 mm waży 23,9 kg/m². Sam rdzeń 100 mm o gęstości ok. 100 kg/m³ to ok. 10 kg/m², a gęstość rdzenia w kartach produktów wynosi od 90 kg/m³ do ponad 115 kg/m³.
Dla płyty obornickiej 200 mm z rdzeniem o gęstości ponad 115 kg/m³ karta produktu podaje masę 32,50 kg, bez wskazania, czy chodzi o m². Masa wpływa na koszt: cięższe płyty to mniej materiału na jednym transporcie, więcej sprzętu przy rozładunku i wolniejszy montaż. Ciężar samej wełny w różnych gęstościach przelicza artykuł o ciężarze wełny mineralnej w kg/m².
Rodzaje płyt warstwowych z wełną mineralną a cena
Rodzaj płyty warstwowej z wełną zmienia cenę przez sposób mocowania, okładzinę i gatunek; najpełniejsze dane cenowe dotyczą płyt ściennych z widocznym mocowaniem.
- Płyta ścienna obornicka z widocznym mocowaniem. Wkręty są widoczne na elewacji, montaż jest prosty; stosowana jako obudowa ścian zewnętrznych przy podwyższonych wymaganiach ogniowych. Przykładowa karta 200 mm podaje moduł 1150 mm, blachę stalową powlekaną 0,5 mm z obu stron, U poniżej 0,25 W/m²K i izolacyjność akustyczną 32.
- Płyta ścienna z ukrytym mocowaniem. Wkręty schowane w zamku dają gładką elewację, wybieraną do budynków biurowych i handlowych. Udostępnione cenniki nie podają jej kwot, więc różnicę względem płyty z widocznym mocowaniem trzeba sprawdzić w wycenie.
- Płyta z perforowaną okładziną wewnętrzną. Blacha perforowana od strony wnętrza poprawia akustykę: izolacyjność Rw ≥ 32 dB, grubości 80, 100, 120 i 150 mm, rdzeń o gęstości 90 kg/m³. Najlepsze warianty osiągają do 33 dB.
- Płyta dachowa z wełną. Stosowana tam, gdzie dach ma mieć niepalną izolację; w udostępnionych danych brak jej cen.
- Płyty do środowisk agresywnych. Obiekty inwentarskie i strefa nadmorska wymagają powłoki trwalszej niż standardowy poliester, co podnosi cenę.
Czy płyta warstwowa z wełną II gatunku to dobry wybór?
Płyta warstwowa z wełną II gatunku jest wyraźnie tańsza, ale sprawdza się tylko tam, gdzie projekt nie narzuca współczynnika U, klasy EI ani nośności. Dla porównania: oferta płyty ściennej z wełny skalnej 80 mm II gatunku to 50,00 zł netto (61,50 zł brutto), a płyta I gatunku 80 mm w cenniku katalogowym kosztuje 120,08 zł netto/m².
Źródła oceniają II gatunek odmiennie. Sprzedawca płyt z nadprodukcji i nieodebranych zamówień deklaruje, że nie odbiegają one jakością od I gatunku, a producent zastrzega, że w płytach outlet z wadami estetycznymi potwierdzony jest tylko niepalny rdzeń klasy A, a U, nośność, klasa EI i akustyka pozostają nieokreślone. Różnica wynika z pochodzenia płyt: nadprodukcja to inna sytuacja niż płyty z wadami. Jeśli projekt wymaga konkretnych parametrów, kupuj II gatunek tylko z dokumentami potwierdzającymi je dla danej partii; jeśli płyta trafi do wnętrza hali lub na ścianę bez wymagań, II gatunek realnie obniży koszt.
Na czym oszczędzać, a na czym nie przy płytach warstwowych z wełną?
Oszczędność przy płytach warstwowych z wełną daje dobór, nie tańsze wykonanie: cieńsza płyta zgodna z projektem, kolor magazynowy i płyty docięte na wymiar obniżają koszt, a słabe łączniki i obróbki kończą się przeciekami.
Gdzie da się obniżyć koszt:
- Nie przewymiarowuj grubości: zacznij od temperatury wewnętrznej i wymagań przeciwpożarowych, dopiero potem dobieraj milimetry.
- Wybierz kolor magazynowy (RAL 9002, 9010, 9006, 7016): jest tańszy, dostępny od ręki i bez minimum produkcyjnego.
- Wersję MAX stosuj tylko na ścianach z wymogiem ogniowym lub akustycznym. Przykład: 540 m² elewacji w MAX zamiast STANDARD to 540 m² x 4,00 zł/m² = 2 160 zł netto dopłaty.
- Zamów płyty docięte na wymiar: mniej odpadu, krótszy montaż i mniejsze ryzyko uszkodzenia powłoki przy cięciu na budowie.
Czego nie skracać:
- Łączników: wkręt bez podkładki EPDM albo za krótki prowadzi do przecieku i korozji.
- Obróbek cokołu, naroży i ościeży, bo tam woda wchodzi w przegrodę.
- Montażu: ekipa bez doświadczenia z płytą warstwową łatwo uszkadza materiał przy cięciu i rozładunku.
- Powłoki okładziny w trudnym środowisku, np. w obiekcie inwentarskim lub przy morzu.
Jak przygotować zapytanie o wycenę płyt warstwowych z wełną mineralną?
Wycena płyt warstwowych z wełną jest porównywalna tylko wtedy, gdy każda oferta odpowiada na te same parametry. Przed wysłaniem zapytania przygotuj listę:
- Powierzchnia ścian w m² po odliczeniu bram i okien oraz długości płyt do docięcia.
- Grubość rdzenia i wymagany współczynnik U dla ścian ogrzewanych.
- Wymagana klasa EI z projektu, osobno dla każdej ściany lub strefy pożarowej.
- Okładzina: grubość blachy, rodzaj powłoki, kolor RAL i ewentualna perforacja od wewnątrz.
- Gatunek płyty i dokumenty parametrów dla II gatunku.
- Zakres oferty: łączniki, obróbki, uszczelnienia, transport, rozładunek, montaż.
- Forma ceny: netto czy brutto, za m², z dostawą czy bez.
- Zgodność z normą PN-EN 14509 dla samonośnych płyt warstwowych oraz klasyfikacja ogniowa wg PN-EN 13501-1 i PN-EN 13501-2.